Zapadalność lokaty – o co chodzi?

Kredyty Warszawa - oferty banków hipotecznych

Lokata jest produktem oszczędnościowym, dość chętnie wybieranym przez początkujących inwestorów. Umożliwia deponowanie pieniędzy na określony procent, na wybrany termin. Są bezpieczne, choć zysk z tego tytułu jest niezbyt wysoki w porównaniu z bardziej rozbudowanymi produktami inwestycyjnymi. Termin zapadalności lokaty jest niezmiernie ważnym, oprócz oprocentowania, elementem na który warto zwracać uwagę decydując się na taką metodę oszczędzania. Jego wpływ jest odczuwalny i widoczny w kilku płaszczyznach.

Termin zapadalności lokaty związany jest z ostatnim dniem jej trwania, określonego w umowie. W większości ofert oznacza to, że zerwanie jej przed czasem spowoduje, że nie otrzymamy żadnych odsetek. Dopiero po upływie tego terminu będzie można liczyć na wypłatę, z wyznaczonym zyskiem.

Dostępność kapitału

Termin zapadalności lokaty związany jest z zamrożeniem kapitału. Większość lokat dostępnych na rynku uniemożliwia dostęp do pieniędzy. Dlatego w przypadku wyboru lokaty może warto zdecydować się na krótkoterminowa? W sytuacji, gdy nastąpi nieoczekiwana konieczność wykorzystania wolnych środków termin zapadalności lokaty będzie krótszy, więc i możliwości skorzystania ze zdeponowanych kwot szybsza.. Częstsza kapitalizacja odsetek zdecydowanie bardziej się opłaca – wówczas do kapitału, nawet przy przedłużaniu lokaty dopisana zostanie kwota odsetek skapitalizowanych.

Warunki rynkowe a zapadalność lokaty

Wraz z czasem zmianie ulegają czynniki, które wpływają na wysokość oprocentowania. Największe zmiany mogą mieć wpływ na zyski wypracowane na lokatach długoterminowych, o oprocentowaniu stałym. Należy analizować inflację, stopy procentowe NBP, wskaźnik WIBOR. Przy stałym oprocentowaniu, o ile wskaźniki powyższe się zwiększą, zyskamy mniej, niż przy lokacie ze zmiennym oprocentowaniem, zależnym od ww. danych. Jednak przy spadku, lokata stała okaże się bardziej atrakcyjna – nie tracimy.

Wybór lokaty, jak wynika, nie jest też prosty. Aby zyskać więcej, warto posiłkować się wiedzą i doświadczeniem, np. analityków (porównaj lokaty z doradcą finansowym Open Finance). Dla jednym długoterminowe oszczędzanie może okazać się bardziej korzystne, niż krótkoterminowe i odwrotnie. Dzięki temu można zwiększyć rentowność lokaty, by zyskać więcej.

Poznaj najpopularniejsze strony w serwisie:
kredyty mieszkaniowe Warszawa – oferty maj 2022
pożyczki pozabankowe Warszawa – promocje maj 2022
kredyty gotówkowe Warszawa – kalkulator i ranking 2020
kalkulator zdolności kredytowej 2020 – oblicz online