Zakup działki – dlaczego warto inwestować w ziemię?

Kredyty Warszawa - oferty banków hipotecznych

Posiadanie własnego kawałka ziemi – pod dom, firmę czy domek letniskowy – to marzenie wielu z nas. To nie tylko kwestia większej przestrzeni do wykorzystania, ale też wolności w decydowaniu o tym, jak ją zagospodarujemy. Zakup działki wielu traktuje jednak również jako swego rodzaju inwestycję, która w przyszłości może przynieść realne korzyści finansowe. Często o wiele większe niż obligacje, lokaty czy nawet zakupione nieruchomości.

Zakup działki – dobra inwestycja dla kogo?

Zakup działki z myślą o inwestycji to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które posiadają większą ilość wolnych środków do wykorzystania, a jednocześnie wystarczającą ilość środków do prowadzenia komfortowego życia przez najbliższe lata. Jest to jedna z bezpieczniejszych i bardziej dochodowych form lokowania kapitału, ale jednocześnie to inwestycja długoterminowa, która może nam przynieść korzyści często po upływie wielu lat, dlatego nie należy nastawiać się na szybkie zyski z tego tytułu. Niemniej, zakup działki stanowi inwestycję, która jako jedna z niewielu jest w stanie pomnożyć nadwyżkę wolnych środków do wykorzystania. Kupno ziemi to doskonała forma inwestycji dla osób nielubiących ryzyka – podczas gdy kursy obligacji mogą spadać w wyniku różnorodnych zawirowań na rynku finansowym, zakupione grunty będą przynosić duży zysk bez większego ryzyka utraty środków.

Inwestycja w ziemię – dlaczego warto?

Ziemia jest dobrem organicznym z ograniczoną liczbą gruntów do zagospodarowania. Liczba ta nigdy nie ulegnie powiększeniu, zaś popyta na działki (w szczególności budowlane) jest stały, co daje nam bardzo dużą szansę na pomnożenie zainwestowanych środków w bliższej lub dalszej przyszłości. Warto przy tym zaznaczyć, że ceny gruntów utrzymują się na wysokim poziomie od wielu lat, a dodatkowo wykazują tendencję wzrostową, w związku z czym zysk z inwestycji może być o wiele większy niż początkowo zakładaliśmy.

Jak wybrać odpowiednią działkę?

Współcześnie jedną z bezpieczniejszych form inwestycji jest zakup działek budowlanych, które cieszą się niesłabnącą popularnością, a dodatkowo nie wiążą się z nimi obostrzenia utrudniające obrót tymi gruntami – tak, jak ma to miejsce w przypadku działek rolnych. Przy zakupie działki warto wziąć pod uwagę nie tylko lokalizację, ale też dostęp do kanalizacji czy instalacji gazowej (sprawdź działki na sprzedaż na dzialki.czest.pl). Zakup działki to średnio wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, dlatego powinien być on poprzedzony skrupulatną analizą zysków i strat. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami tego dokonać, poprośmy o pomoc specjalistów – doświadczoną i profesjonalną agencję nieruchomości. W szczególności, gdy interesuje nas kupno działki za granicą, gdzie najczęściej panuje inne prawo czy systemy podatkowe. W takim przypadku biuro nieruchomości pomoże nam rozwiązać wszelkie problemy i dylematy związane z transakcją, a przy tym doradzić, by nasza inwestycja przyniosła jak największy zysk przy jednocześnie zminimalizowanym ryzyku finansowym.