Wcześniejsza spłata kredytu: ile pieniędzy można odzyskać?

Kredyty Warszawa - oferty banków hipotecznych

Obecnie bardzo dużo osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu, uzyskanie dodatkowych pieniędzy nie jest łatwe, co więcej wiąże się ze sporymi kosztami. Jako kredytobiorcy musimy pokryć koszty odsetek oraz prowizji, ale czy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu można trochę zaoszczędzić? Okazuje się, że należy nam się zwrot części poniesionych opłat.

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale za wcześniejszą spłatę kredytu, bank musi zwrócić nam cześć opłat. W tym wypadku koszt kredytu powinien być niższy proporcjonalnie do czasu, o który skróciła się umowa. Tak więc, jeżeli spłaciliśmy kredyt i skróciliśmy okres trwania umowy o 30%, to analogicznie powinniśmy otrzymać 30% zwrot kosztów składowych. Niestety banki bardzo niechętnie zwracają koszty naliczane jednorazowo, wielu kredytobiorców ma problem z odzyskaniem należnych im pieniędzy, przez co coraz więcej tego typu spraw trafia na ręce Rzecznika Finansowego. Chodzi tu między innymi o prowizję, którą banki pobierają z góry za cały okres kredytowania (sprawdź oferty banków w Warszawie). Co ciekawe, odsetki można odzyskać bez większych problemów. Oczywiście nie oznacza to, że kredytobiorca powinien otrzymać zwrot każdej poniesionej opłaty związanej z obsługą kredytu. Zwrotowi nie podlegają między innymi opłaty notarialne oraz koszty ustanawiania zabezpieczeń kredytowych.

Nawet jeżeli nie będziemy zadowoleni z postępowania instytucji bankowej i zgłosimy sprawę do Rzecznika Finansowego, musimy mieć na uwadze to, że niekoniecznie uda nam się wyegzekwować należne nam pieniądze. Warto jednak sygnalizować swój sprzeciw wobec takich praktyk banków; wówczas jest szansa, że kredytodawcy zmienią obowiązujące zasady i będę wypłacać zobowiązania należne klientom. Kredyt to duże obciążenie, które ma wpływ na naszą sytuację finansową przez wiele lat, dlatego przed podjęciem tak ważnej decyzji, warto dobrze przeanalizować swoje możliwości. Warunki kredytowania można negocjować, nie należy podpisywać umowy bez podjęcia próby negocjacji. Kluczowe jest również posiadanie wkładu własnego, nawet jeżeli nie mamy dużej zdolności kredytowej, warto zaznaczyć, że jesteśmy w stanie dobrze zarządzać swoim budżetem oraz w przeszłości nie mieliśmy problemów ze spłatą innych zobowiązań czy rachunków.

Poznaj najpopularniejsze strony w serwisie:
kredyty mieszkaniowe Warszawa – oferty listopad 2021
pożyczki pozabankowe Warszawa – promocje listopad 2021
kredyty gotówkowe Warszawa – kalkulator i ranking 2020
kalkulator zdolności kredytowej 2020 – oblicz online