Oprocentowanie faktyczne kredytu

Kredyty Warszawa - oferty banków hipotecznych

Z ekranów telewizyjnych docierają do nas informacje o bardzo niskich kredytach i pożyczkach. Tymczasem kredyt to nie przelewki. Eksponowane są oferty z oprocentowaniem typu 7-8% w skali roku. Nie wierzymy własnym oczom, przecieramy je, by sprawdzić, czy dobrze widzimy. Jak jest w rzeczywistości?

W rzeczywistości okazuje się, że to oprocentowanie to tak zwane oprocentowanie nominalne. Różni się ono diametralnie od oprocentowania rzeczywistego pożyczki. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że te dwa terminy to zupełnie różne pojęcia. Oprocentowanie nominalne, którym obarczony jest kredyt, zawiera sobie tylko faktyczne odsetki od kapitału. Tymczasem oprocentowanie rzeczywiste zawiera w sobie oprocentowanie nominalne i wszystkie prowizje banku, ubezpieczyciela i wszelkie inne dodatkowe opłaty, które pobiera bank. Zatem oprocentowanie rzeczywiste mówi nam, jak wysokie odsetki będziemy spłacać.

Dlaczego kredyty mają różne oprocentowania nominalne i rzeczywiste?
Odpowiedź na to pytanie również jest prosta. W Polsce panuje tak zwana ustawa antylichwiarska, która zabrania bankom narzucania zbyt dużych odsetek. Banki jednak omijają przepisy przerzucając zarobek na koszty poboczne kredytów.

Warto uważnie czytać umowy z bankami przed ich podpisaniem. Oprocentowanie rzeczywiste najczęściej jest kilka razy wyższe niż nominalne. Kredyty powinniśmy zaciągać z rozwagą i przede wszystkim wiedzieć, jakie kwoty będziemy musieli spłacać. Jeśli kredyt będzie brany w oparciu o oprocentowanie rzeczywiste, będziemy od razu wiedzieli, czy jesteśmy w stanie go spłacić.

Poznaj najpopularniejsze strony w serwisie:
kredyty mieszkaniowe Warszawa – oferty listopad 2021
pożyczki pozabankowe Warszawa – promocje listopad 2021
kredyty gotówkowe Warszawa – kalkulator i ranking 2020
kalkulator zdolności kredytowej 2020 – oblicz online