Jak poprawić zdolność kredytową?

Kredyty Warszawa - oferty banków hipotecznych

Wnioskując o kredyt mamy nadzieję, że bank przychyli się do naszej prośby i pożyczy nam tyle, ile nam potrzeba. Niestety często zdolność kredytowa nie wystarcza na uzyskanie kredytu w pożądanej wysokości. Istnieje jednak kilka sposobów, by podnieść ją i uzyskać tyle kredytu, o ile wnioskujemy.

Po pierwsze do poważnego kredytu należy zacząć przygotowania odpowiednio wcześniej. Można sprawdzić naszą historię w BIK (raz na 6 miesięcy raport podstawowy można uzyskać bezpłatnie), by wiedzieć, jak oceni nas bank, jako kredytobiorców. Rzecz jasna sam raport BIK to tylko jedno z narzędzi oceny ryzyka kredytowego analityk wykorzystuje, także inne wyliczenia, w tym określa naszą zdolność kredytową na podstawie przekazanych we wniosku informacji, ale ustaleń własnych.

Aby bank nam wystarczająco zaufał i pożyczył określoną sumę należy zadbać o dobrą historię kredytową, ale także pozbyć się niepotrzebnych zobowiązań, czy też wesprzeć się współkredytobiorcą z wyższymi dochodami.

Zbyt niskie dochody zamykają nam drogę do wysokich kredytów. Jeśli jednak ktoś bliski zarabia nieźle – nie ma zobowiązań, to spokojnie może nam pomóc w osiągnięciu celu.

Konsolidacja długów pozwala podnieść zdolność kredytową. Raty dotychczasowe będą wówczas niższe (choć zwykle wydłuża się przy konsolidacji okres spłaty), więc wolne środki będzie można przeznaczyć na ratę nowego zobowiązania (sprawdź kredyty konsolidacyjne na finansiero.pl).

Karta kredytowa, jeśli z niej nie korzystamy, powinna być zamknięta. Banki traktują przyznane limity jako potencjalne zadłużenie, więc wlicza ewentualną ratę do obciążeń. Podobnie z kredytami, do końca spłaty których pozostało niewiele czasu. Jeśli mamy możliwość najlepiej je spłacić i wtedy nasz dochód dyspozycyjny będzie wyższy.

Często w formularzach bankowych pojawiają się rubryki dotyczące wskazania członków rodziny. Nikt z banku nie zweryfikuje, ile mamy dzieci. Choć to mało etyczne czasami warto nie wspominać o potomstwie (dochód wtedy dzielony jest na nas i małżonka, bez dzieci, więc jest wyższy na osobę).

Niektóre z tych metod, jeśli są dla nas możliwe dopełnienia, pomogą uzyskać kredyt w wyższej wysokości, więc warto je wykorzystać.

Poznaj najpopularniejsze strony w serwisie:
kredyty mieszkaniowe Warszawa – oferty maj 2022
pożyczki pozabankowe Warszawa – promocje maj 2022
kredyty gotówkowe Warszawa – kalkulator i ranking 2020
kalkulator zdolności kredytowej 2020 – oblicz online