Jak działa kredyt konsolidacyjny i jakie plusy daje?

Kredyty Warszawa - oferty banków hipotecznych

Konsolidacja zobowiązań oraz kredyt konsolidacyjny to dwa — dla wielu osób budzące wiele obaw pojęcia. Przeważnie nasza wiedza kończy się jedynie na tym, iż wiemy, że konsolidacja pozwala połączyć wiele zobowiązań w jedno. Bardzo często jednak pada sporo pytań, o to, jak działa kredyt konsolidacyjny w rzeczywistości, jakie ma plusy, minusy oraz czy i kiedy warto go stosować. W tym tekście odpowiadamy na te wszystkie pytania oraz podpowiadamy pewne rozwiązania, które pomogą nam wyjść np. z problemów finansowych czy zwiększyć naszą zdolność kredytową.

Bankowy kredyt konsolidacyjny

Bankowy kredyt konsolidacyjny to kredyt udzielany przez bank na połączenie wszystkich lub wielu swoich zobowiązań w jedno. Konsolidacja łączy je, a bank, który udzielił nam takiego kredytu spłaca je wszystkie. Nowy kredyt posiada też mniejszą ratę miesięczną niż łącznie poprzednie zobowiązania i jest spłacany z tego powodu dłużej. Kredyty konsolidacyjne działają na takiej samej zasadzie jak inne kredyty bankowe. Aby je otrzymać, również musimy posiadać zdolność kredytową, być w dobrej kondycji finansowej oraz złożyć do banku wniosek kredytowy, oraz otrzymać pozytywną odpowiedź. Kredyty konsolidacyjne udzielane są przez wszystkie banki i są one niezwykle popularne. Przeważnie ich oprocentowanie jest takie samo jak przy standardowym kredycie i wynosi ok. 20%. Kredyty tego typu dostępne są również w formie z dodatkową gotówką, która doliczana jest do sumy konsolidacji, a którą otrzymujemy “do ręki”.

Korzyści kredytu konsolidacyjnego

Korzyści kredytu konsolidacyjnego sprawiają, że jest on pomocny w wielu sytuacjach. Pierwszą i największą jest ta, że dzięki niemu możemy prosto oraz jedną czynnością zmniejszyć swoje miesięczne zobowiązania. Przeważnie mając kilka rat do spłacenia, nasz budżet domowy jest obciążony. Konsolidacja pozwala prosto i szybko obniżyć miesięczne zobowiązania nawet o kilkadziesiąt procent. Sam kredyt konsolidacyjny jest też dostępny w wielu bankach, a jego uzyskanie nie jest szczególnie czasochłonne czy trudne. Dzięki kredytowi konsolidacyjny możemy również wybrnąć z niekomfortowej sytuacji, gdy tracimy naszą płynność finansową lub nie potrafimy regulować już swoich zobowiązań. To spory plus i duża pomoc ze strony tego rozwiązania. Kolejną korzyścią jest duża dostępność tego typu kredytów oraz liczne promocje czy coraz lepsze warunki finansowe konsolidacji. Obecnie więc bez żadnego problemu odnajdziemy sporo banków, które ją oferują oraz dużą liczbę banków, które oferują promocje związane z konsolidacjami. Dzięki temu będziemy mogli zapłacić dużo mniejsze oprocentowanie czy skonsolidować wiele zobowiązań. Jednym z największych plusów kredytu konsolidacyjnego jest też fakt, że jest udzielany przez banki, a nie prywatne instytucje pożyczkowe (choć one też oferują różnego typu pożyczki konsolidacyjne, linie pożyczkowe itp.). Wiążąc się umową z bankiem na wiele lat lub korzystając z dużych sum, jesteśmy chronieni przez prawo bankowe oraz współpracujemy z renomowaną instytucją finansową. Daje nam to dużo większy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Minusy kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny pomimo wszystkich swoich zalet posiada pewne minusy. Pierwszym z nich z pewnością jest podwójne oprocentowanie, jakie musimy zapłacić, chcąc z niego skorzystać. Konsolidując nasze zobowiązania, będziemy oprócz ich połączenia musieli zapłacić dodatkowe oprocentowanie. Jest to przeważnie kilkanaście procent — tak jak przy standardowym kredycie czy pożyczce. Opcję tą jest warto jednak przemyśleć, jeśli koszty podwójnego oprocentowania będą niższe niż np. koszty windykacji, egzekucji czy utraty płynności finansowej. Drugim minusem kredytu konsolidacyjnego jest fakt, że aby go otrzymać musimy być w dobrej kondycji finansowej. Połączenie wielu rat w jedną, będzie wymagało od nas, posiadania jeszcze sporej zdolności kredytowej. Przeważnie jednak gdy chcemy skorzystać z tego rozwiązania, tracimy ją lub płynność finansową. Aby skorzystać zatem z konsolidacji przy problemach finansowych, musimy zareagować odpowiednio wcześnie.

Jak w praktyce przebiega wzięcie kredytu konsolidacyjnego?

Proces pozyskiwania kredytu konsolidacyjnego, choć może wydawać się trudny czy zagmatwany, w rzeczywistości taki nie jest. Jest on bardzo podobny do pozyskiwania standardowego kredytu np. gotówkowego i przeważnie cała procedura przebiega w bardzo podobny sposób. Pierwszym krokiem jest udanie się do banku oraz złożenie wniosku kredytowego. Uzupełniamy go o nasze zarobki, sytuację życiową, sytuację finansową czy zobowiązania. Podajemy także sumę zobowiązań, które są do skonsolidowania oraz przedstawiamy poszczególne pożyczki czy kredyty, które chcemy połączyć. Tak jak przy standardowym kredycie, bank wysyła wniosek do analizy, a w ciągu kilku godzin lub następnego dnia otrzymujemy decyzję. Jeśli jest ona pozytywna, pieniądze z kredytu konsolidacyjnego spłacają wszystkie poprzednie zobowiązania, a my otrzymujemy nowy harmonogram spłaty. Cały proces jest pilotowany przez doradcę bankowego, więc nie musimy samodzielnie znać się na finansach, prawie czy przepisach. Wszystkie kwestie nadzorować będzie zatem doradca, co znacznie ułatwia cały proces.

Kiedy warto skorzystać z konsolidacji?

Z kredytu konsolidacyjnego warto skorzystać z pewnością, wtedy gdy grozi nam utrata płynności finansowej oraz popadnięcie w problemy finansowe i zadłużanie się. Połączenie wielu zobowiązań w jedno i płacenie mniejszej raty nawet o 50% sprawia, że konsolidacja to idealne rozwiązanie, gdy chcemy odciążyć nasz budżet i uniknąć problemów finansowych. Jeśli więc zareagujemy odpowiednio wcześnie, unikniemy kosztów opóźnień, windykacji czy nawet egzekucji komorniczej. Drugą sytuacją, w której warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego — zgoła odmienną jest ta, gdy chcemy zwiększyć swoją zdolność kredytową. Jeśli staramy się o kredyt, warto konsolidować osobne wszystkie zobowiązania, zmniejszając ich miesięczną ratę. Kredyt konsolidacyjny będzie zatem idealnym pomysłem, gdy zależy nam na otrzymaniu nowego kredytu np. gotówkowego czy hipotecznego. Z rozwiązania tego warto też skorzystać, jeśli chcemy uporządkować wszystkie kwestie finansowe i współpracować np. jedynie z jednym bankiem, a nie kilkoma instytucjami finansowymi.