Gdzie zgłosić zagubienie dowodu osobistego – lista banków

Kredyty Warszawa - oferty banków hipotecznych

Jeśli zgubimy lub zostanie nam skradziony dowód osobisty należy jak najszybciej zastrzec dokument i zgłosić fakt w urzędzie, na policji, ale i w banku.

Od niedawna za pośrednictwem strony obywatel.gov.pl można zgłosić fakt utraty dowodu online (warunek to Profil Zaufany zastępujący nasz własnoręczny podpis). Niezwłocznie należy także udać się na policję i do banku, w którym po zgłoszeniu zostanie wysłana odpowiednia informacja w ramach systemu Dokumenty Zastrzeżone. Po co? By zapobiec przestępstwom z wykorzystaniem naszych danych osobowych, a zatem i późniejszych problemów. Złodzieje coraz częściej wykorzystują skradzione dokumenty do zaciągania pożyczek na dane osoby poszkodowanej. Mogą rzecz jasna posłużyć się dowodem przy wynajmowaniu samochodu, mieszkania, zakładają fikcyjne firmy i popełniają szereg przestępstw podatkowych. Jeśli posłużą się naszymi danymi to my będziemy ponosić przykre konsekwencje, stracimy czas i pieniądze na udowodnienie swojej niewinności.

W przypadku zagubienia czy kradzieży dowodu warto więc dopełnić wszelkich formalności. O ile zgłoszenie, szybko online lub w urzędzie nie powinno sprawić problemu, tak wizyta na policji czy zastrzeżenie dokumentów w banku to już większy problem.

W jakich bankach można zgłosić kradzież dowodu osobistego?

W każdym najbliższym, niezależnie czy posiadamy tam konto osobiste, czy też nie. Wszystkie banki korzystają z systemu wymiany informacji – Dokumenty Zastrzeżone. Utrata dowodu i zgłoszenie w dowolnym banku spowoduje, że zapis pojawi się w bazie i nigdzie nie będzie możliwe wykorzystanie naszych danych osobowych dla celów kredytowych. Jeśli mamy założone konto na portalu bik.pl także możliwe jest zgłoszenie takiego zdarzenia online. Jeśli zastrzeżenia dokonamy w banku, w którym posiadamy rachunek prawdopodobnie nie zapłacimy dodatkowo za zastrzeżenie dowodu. Jeśli zrobimy to w innym banku należy liczyć się z kosztami rzędu nawet kilkudziesięciu złotych. Zestawienie zawiera listę tych banków, które przyjmują zgłoszenia od klientów także innych banków:

BGŻ BNP Paribas
– BPS
– Bank Pocztowy
– Euro Bank
– Deutsche Bank
– Plus Bank
PKO BP
Santander Consumer Bank
– SGB Bank
– BGK
BZ WBK
Getin Bank
– Krakowski Bank Spółdzielczy.

Dzięki wpisom w dokumentach zastrzeżonych uchronimy się przed niepotrzebnymi nerwami konsekwencjami wykorzystania naszych danych dla celów przestępczych. Dodatkowo należy zaznaczyć, że w bazie tej odnotowane są utracone paszporty, prawa jazdy, książeczki wojskowe, żeglarskie, dowody rejestracyjne, karty pobytu czy nawet karty kredytowe. Takich zastrzeżeń w Dokumentach Zastrzeżonych co tydzień dokonuje się nawet 4 tysiące.

Poznaj najpopularniejsze strony w serwisie:
kredyty mieszkaniowe Warszawa – oferty maj 2022
pożyczki pozabankowe Warszawa – promocje maj 2022
kredyty gotówkowe Warszawa – kalkulator i ranking 2020
kalkulator zdolności kredytowej 2020 – oblicz online