Kwota wnioskowanych dopłat MDM najwyższa od pół roku

Kredyty Warszawa - oferty banków hipotecznych

Wraz z zapowiedzią wyczerpywania się środków na rok 2017 w ramach dopłat MDM, osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia na zakup nieruchomości, już w dwóch pierwszych miesiącach 2017 roku złożyły tyle wniosków, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie zmuszony wstrzymać przyjmowanie wniosków o dopłaty jeszcze przed wakacjami. Polacy wnioskowali o kwotę 45,5 miliona złotych, co stanowi wartość o wiele wyższą niż choćby w roku ubiegłym. Według danych BGK fundusze na ten rok stanowić mają kwotę 156 milionów złotych, a na rok 2018 – 343 miliony. Ostatni etap przyjmowania wniosków zaplanowany jest na przyszły rok. Prawdopodobnie limit ten zostanie jednak wyczerpany już w pierwszych miesiącach 2018 r.

Warunki programu są znane – w zależności od wielkości mieszkania i jego lokalizacji kwota dopłaty może być różna. O wysokości i limicie decyduje wskaźnik kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej lokalu, jakie wyznaczane są przez wojewodów i zmieniają się co pół roku.

O dopłatę starać się mogą osoby do 35 roku życia (w przypadku małżeństw wystarcza, by jedna osoba mieściła się w kryterium wiekowym), bez względu na stan cywilny i posiadanie potomstwa. Mieszkanie wybrane przez wnioskodawcę też musi spełniać określone warunki – cenowe i powierzchniowe. Beneficjent nie może w chwili złożenia wniosku posiadać na własność (teraz i w okresach poprzednich) nieruchomości na własność, chyba że mowa o rodzinach wielodzietnych – tu nie ma tego ograniczenia.

Na dzień dzisiejszy o dopłatę można ubiegać się w banku BZ WBK, Deutsche Banku, Getin Banku, Millennium, PEKAO SA i PKO BP. W placówkach uzyskać można szczegółowe informacje nie tylko na temat samego programu, wysokości dopłat i warunków, jakie należy spełnić, by uzyskać wsparcie. Nic dziwnego, że MDM cieszy się sporym zainteresowaniem – często to jedyna szansa na zakup własnego M. Docelowo, w ramach prowadzonej polityki państwa, program ma być zastąpiony kolejnym programem polegającym na tzw. tanim wynajmie. Odbiorcami mają być osoby, których nie stać, z różnych względów, na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Wiele z nowopowstających mieszkań w ramach ww. projektu ma w przyszłości posiadać opcje wykupu.

Poznaj najpopularniejsze strony w serwisie:
kredyty mieszkaniowe Warszawa – oferty lipiec 2020
pożyczki pozabankowe Warszawa – promocje lipiec 2020
kredyty gotówkowe Warszawa – kalkulator i ranking 2020
kalkulator zdolności kredytowej 2020 – oblicz online