Jak sfinansować zakup lub budowę nieruchomości?

Kredyty Warszawa - oferty banków hipotecznych

Każdy młody Polak marzy o własnych czterech kątach. I choć gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie a dostępność lokali mieszkalnych jest bardzo wysoka, to nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na zakup nieruchomości. Jednak istnieją proste sposoby, które przybliżają nas do posiadania własnego mieszkania. Należą do nich przede wszystkim oszczędności, kredyt hipoteczny oraz pomoc rodziny i przyjaciół (szczególnie w budowie nowej nieruchomości). Każdy z tych sposobów jest nieco inny, kierowany do innych osób. Jeśli staramy się o własne mieszkanie powinniśmy jednak jak najdokładniej poznać wszystkie możliwości, jakie pozwolą nam na zakup nieruchomości. Te wymienione tutaj są najpopularniejszymi i dają gwarancję posiadania mieszkania. Zapraszamy więc do zapoznania się z trzema najpopularniejszymi sposobami na zakup lub budowę nieruchomości, jakie wykorzystywane są w naszym kraju.

Oszczędności

Najlepszym sposobem na zakup nieruchomości jest posiadanie odpowiednich oszczędności. Ich zgromadzenie nie jest jednak proste i często oznacza bardzo wiele lat wyrzeczeń. Nie musimy jednak korzystać z zewnętrznej pomocy rodziny czy przyjaciół lub starać się o kredyt bankowy (sprawdź kredyty hipoteczne z doradcą finansowym). Wielką zaletą tego rozwiązania jest to, że posiadając oszczędności pozwalające nam na zakup nieruchomości możemy bardzo mocno negocjować cenę z deweloperem lub sprzedającym – wiedza oni bowiem, że pieniądze będą mieli na koncie bankowym w ciągu kilku dni od podpisania aktu notarialnego. Jednak nawet wtedy, gdy nasze oszczędności nie są jeszcze duże, warto cały czas je powiększać. Gdy nie uda nam się zebrać odpowiedniej sumy to będą bardzo dobrym argumentem dla banku, by zgodził się na kredyt hipoteczny – oszczędności będą traktowane jako wkład własny który zwiększy naszą wiarygodność i zmniejszy ryzyko banku.

Kredyt hipoteczny

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem pozwalającym na zakup własnej nieruchomości jest kredyt hipoteczny. Właściwie każdy, kto wcześniej nie sprzedał swojego poprzedniego mieszkania, decyduje się na zakup nieruchomości przez kredyt bankowy. Osoby kupujące lokale za odłożone wcześniej pieniądze należą do rzadkości. To rozwiązanie ma bardzo dużo zalet, ma też jednak kilka wad. Zacznijmy od tych pierwszych. Po pierwsze możemy kupić mieszkanie i spłacać raty kredytu hipotecznego, zamiast płacić czynsz osobie, od której takowe wynajmujemy. Po drugie czujemy się o wiele bezpieczniej posiadając swoje cztery kąty. W końcu, stabilizujemy swoją sytuację życiową i będziemy mogli chociażby założyć rodzinę. Spośród wad związanych z kredytem wymienić należy przede wszystkim konieczność spłaty comiesięcznych rat, najczęściej przez kilkadziesiąt lat. Kredyty hipoteczne nie są też dostępne dla każdego – przeważnie wymagany jest wkład własny a przez cały czas trwania umowy spłacamy gigantyczną kwotę odsetek. Jednak trzeba pamiętać, że dla części osób kredyt hipoteczny umożliwia poprawę statusu życiowego, ba, niektórzy decydują się nawet na inwestowanie w nieruchomości w ten sposób. Jeśli stać nas na kredyt hipoteczny to możemy kupić mieszkanie i je wynajmować – w ten sposób kredyt w dużej części będzie spłacany przez najemców a my po jakimś czasie cieszyć się będziemy z własnej, pozbawionej hipoteki nieruchomości.

Pomoc rodziny i przyjaciół

Choć rynek kapitałowy w naszym kraju jest już bardzo rozwinięty, a wiele osób zarabia wystarczająco dobrze, by kupić własne mieszkanie, to jednak w dalszym ciągu dużą rolę odgrywają przyjaciele i rodzina. Nie chodzi tu jedynie o wsparcie finansowe przy zakupie nieruchomości (najczęściej chodzi w takim wypadku o pożyczki). Szczególnie na wsi i w małych miasteczkach popularne jest budowanie domu metodami gospodarczymi – w ramach niewielkiego budżetu samodzielnie lub z pomocą znajomych wykonujemy większość prac. Niemal każdy zna przecież kogoś, kto zna się na murowaniu, montowaniu okien czy wykańczaniu lokalu. W zamian za takie usługi możemy wykonać inne – dzięki czemu budowa naszego domu okaże się o wiele tańsza niż w przypadku zlecenia jej firmie budowlanej.

Poznaj najpopularniejsze strony w serwisie:
kredyty mieszkaniowe Warszawa – oferty maj 2020
pożyczki pozabankowe Warszawa – promocje maj 2020
kredyty gotówkowe Warszawa – kalkulator i ranking 2020
kalkulator zdolności kredytowej 2020 – oblicz online